Zarząd Związku Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego zatwierdził listę projektów transportowych, komplementarnych do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), które zostaną zgłoszone do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Jednym z 13 miast wojewódzkich i powiązanych z nim obszarów funkcjonalnych, dla których przewidziano wsparcie z POIiŚ, jest Subregion Centralny Województwa Śląskiego. Otrzyma on ponad 821 mln zł.
Z puli tej zostaną zrealizowane projekty z obszaru zrównoważonej mobilności miejskiej i transportu miejskiego:
- Zintegrowany projekt modernizacji rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego (realizowany przez Tramwaje Śląskie S.A.);
- Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych autobusów niskopodłogowych (realizowany przez Miasto Katowice);
- Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Sądowa” (realizowany przez Miasto Katowice);
- System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej II (realizowany przez KZK GOP);
- Zakup elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą (Miasto Jaworzno);
- Ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza poprzez odnowienie taboru autobusowego (realizowany przez Miasto Gliwice);
- Rozbudowa systemu detekcji na terenie Miasta Gliwie II etap (realizowany przez Miasto Gliwice);
- Zakup nowoczesnego taboru autobusowego i trolejbusowego z przebudową zaplecza technicznego i wyposażeniem dróg w Tychach na potrzeby rozwoju transportu publicznego w Aglomeracji Górnośląskiej (realizowany przez Miasto Tychy).
Realizacja projektów możliwa będzie w miarę opracowywanej dokumentacji i gotowości do realizacji.
Poza alokacją 821 mln zł, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje przekazać po 2016 r., po przeglądzie poziomu realizacji projektów z puli podstawowej, kolejną pulę środków (obecnie w puli rezerwowej) na projekty transportowe. Stąd Zarząd Związku zaplanował już kolejne inwestycje:
- Szybki tramwaj miejski (realizowany przez Miasto Gliwice).
- Jaworznicki Tramwaj. Integracja zero-emisyjnej komunikacji publicznej (realizowany przez Miasto Jaworzno).
- Inteligentny system zarządzania ruchem na obszarze KZK GOP (realizowany przez KZK GOP).
Ponadto na realizację projektów z listy rezerwowej przeznaczone zostaną oszczędności wygospodarowane w trakcie realizacji projektów z listy podstawowej (w tym przede wszystkim oszczędności poprzetargowe).
Dodatkowo Zarząd Związku będzie wnioskował o możliwość rozszerzenia listy rezerwowej o projekt pt. „Ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza poprzez zakup autobusów z alternatywnymi źródłami napędu dla PKM Świerklaniec”.