Rozpoczął się proces długoterminowego planowania budżetu Unii Europejskiej. W bieżącym roku Komisja Europejska przedstawi propozycje działań w ramach polityki spójności, które umożliwią jak najlepszą realizację celów UE po 2020 roku. Dotyczy to tych dziedzin, w których aktywność Unii powinna przynieść lepsze efekty, niż samodzielne działania poszczególnych państw członkowskich.
Planowanie działań finansowych wymaga oceny tego, co w bieżącej polityce spójności się sprawdziło, a co wymaga dopracowania. W związku z tym Komisja Europejska zorganizowała konsultacje publiczne w sprawie wspólnotowej polityki po 2020 roku.
Konsultacje odbywać się będą między 10 stycznia a 8 marca 2018 roku.
Kto może wziąć udział w konsultacjach?
Konsultacje są otwarte dla wszystkich obywateli i podmiotów zainteresowanych polityką spójności, np.:
- organów krajowych, regionalnych i lokalnych,
- organizacji międzyrządowych i pozarządowych,
- instytucji akademickich,
- społeczeństwa obywatelskiego,
- przedsiębiorstw.
Jaki jest cel konsultacji?
Konsultacje są integralną częścią procesu opracowania propozycji nowych programów finansowych przez Komisję Europejską. Wypełnione w ramach konsultacji kwestionariusze zostaną uwzględnione przy pracach nad przyszłym budżetem UE.
Kiedy i gdzie można wypełnić kwestionariusz?
Konsultacje są przeprowadzane w formie elektronicznej. Aby wziąć w nich udział, trzeba wypełnić KWESTIONARIUSZ ONLINE. Kwestionariusz jest dostępny w 23 językach, a odpowiedzi udzielić można w każdym języku urzędowym UE. Ankiety są całkowicie anonimowe. Zachęcamy do rozwijania odpowiedzi w przewidzianych do tego celu polach tekstowych.
Źródło: Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.