Informujemy, że Ministerstwo Energii opublikowało we wrześniu br. Pakiet na rzecz Czystego Powietrza składający się z trzech elementów:
-
Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który ma zostać wprowadzony poprzez ustawę o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Projekt ustawy powołuje fundusz, którego celem jest wspieranie rozbudowy infrastruktury paliw alternatywnych oraz tworzenie rynku pojazdów na te paliwa (do paliw alternatywnych zalicza się m.in. biopaliwa, energię elektryczną i gaz ziemny).
Fundusz zostanie powołany z dniem 1 stycznia 2017 r., natomiast finansowanie zostanie uruchomione w roku 2018. Stworzenie Funduszu jest jednym z elementów wdrażania planu w zakresie rozwoju elektromobilności i rynku paliw alternatywnych. - Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce, który wyznacza horyznont działań w tym obszarze do 2025 r. Plan określa korzyści związane z upowszechnieniem stosowania pojazdów elektrycznych w Polsce oraz identyfikuje potencjał gospodarczy i przemysłowy tego obszaru.
- Krajowych ram polityki infrastruktury paliw alternatywnych, które formułują cele i instrumenty wsparcia dla rozwoju rynku i infrastruktury w odniesieniu do energii elektrycznej i gazu ziemnego w postaci CNG i LNG stosowanych w transporcie drogowym oraz transporcie wodnym.
Powyższe elementy stanowią odpowiedź na przyjęty pod koniec 2013 r. przez Komisję Europejską pakiet "Czyste powietrze", który ma istotnie obniżyć zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej. Są w nim opisane nowe cele, wymagania oraz możliwości ich realizacji do roku 2030. Najważniejsze zmiany to nowe normy dotyczące stężenia pyłu PM2.5.
Obecnie przyjmowane są przez Ministerstwo Energii uwagi do Krajowych ram polityki infrastruktury paliw alternatywnych, które można przesłać na adres mailowy szymon.bylinski@me.gov.pl do 14 października br.
Zwracamy szczególną uwagę na wskazane w tym dokumencie aglomeracje miejskie i obszary gęsto zaludnione (m.in. Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy czy Dąbrowa Górnicza) w których mają powstać publiczne dostępne punkty ładowania pojazdów elektrycznych i punkty tankowania CNG.
Dodatkowe informacje w tej sprawie dostępne są na stronie www.me.gov.pl