Ministerstwo Energii pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.
Celem nowelizacji ustawy o OZE jest głównie zapewnienie pełnej zgodności przepisów tej ustawy z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej. Istotne zmiany dotyczą również systemu wsparcia dla małych biogazowni i hydroelektrowni, a także zasad budowy i opodatkowania farm wiatrowych.
Projekt ustawy nie przewiduje modyfikacji przyjętego w dniu 1 lipca 2016 r. systemowego wsparcia i rozliczania energii wytworzonej przez prosumentów. Wdrożone regulacje w tym zakresie mają na celu rozwój obywatelskiego ruchu prosumenckiego, nakierowanego na tworzenie instalacji OZE z myślą o zaspokajaniu przede wszystkim własnych potrzeb energetycznych.
Obecnie przygotowywane przepisy zmiany ustawy OZE obejmuje nowelizację trzech ustaw: o odnawialnych źródłach energii, o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz Prawo budowlane. Poniżej prezentujemy informacje na temat głównych zmian, wynikających z proponowanych nowelizacji.
Projekt nowelizacji ustawy o OZE zakłada zmiany w zakresie zwiększenia maksymalnej mocy mikroinstalacji OZE z 40 kW do 50 kW, a także tzw. małych instalacji OZE, dla których w miejsce stosowanego dotychczas przedziału 40 kW – 200 kW wprowadza się przedział 50 kW – 500 kW.
W nowelizacji zaproponowano rozwiązania usprawniające system aukcyjny w energetyce – dostosowano go do potrzeb i możliwości małych wytwórców energii. Zaproponowano nowe tzw. „koszyki aukcyjne” na sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w instalacji odnawialnych źródeł energii, dla których wyznaczone są ceny referencyjne. Rozszerzono tym samym katalog instalacji odnawialnego źródła energii, dla których publikowane są ceny referencyjne, o instalacje o mocy mniejszej niż 500 kW, co ma uwzględniać w wyższym stopniu specyfikę konkurencyjności technologii odnawialnych źródeł energii.
Zaproponowano mechanizm wsparcia dla małych wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacjach i małych instalacjach odnawialnych źródeł energii dla wybranych technologii. Zmiany polegają na wprowadzeniu – obok systemu aukcyjnego – systemów: feed-in premium (FIP) albo feed-in-tariff (FIT) dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych, adresowanych dla mikro- i małych instalacji OZE, wykorzystujących stabilne i przewidywalne źródła energii (hydroenergię, biogaz i biogaz rolniczy) o mocy zainstalowanej mniejszej niż 500 kW (system FIT) oraz o mocy nie mniejszej niż 500 kW i nie większej niż 1MW (system FIP). Jest to nowy mechanizm rozliczeń zakładający zakup energii po gwarantowanej cenie.
Przywrócono jednolite i przejrzyste zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Podatek ten będzie pobierany na poprzednich zasadach, wyłącznie od ich części budowlanych. Zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych nastąpią od dnia 1 stycznia 2018 r. Jednocześnie przywrócono udzielanie pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowych na zasadach ogólnych (wynikających z ustawy - Prawo budowlane).
Przedstawiono nową regułę kumulacji pomocy publicznej. Jednym z warunków dopuszczalności tej pomocy jest wymóg, aby pomoc operacyjna została pomniejszona o wszelką uprzednio otrzymaną pomoc inwestycyjną. Warunek ten stanowi tzw. regułę kumulacji, której celem jest zapewnienie, że pomoc (lub innego rodzaju wsparcie) na jedno przedsięwzięcie, udzielana z różnych źródeł, ma charakter proporcjonalny, tj. że jest ograniczona do minimum niezbędnego dla przeprowadzenia tego przedsięwzięcia. Celem systemów wsparcia operacyjnego OZE jest stworzenie impulsów dla rozwoju technologii wytwarzania, które bez pomocy nie rozwinęłyby się. Wsparcie operacyjne ma doprowadzić do tego, że realizowany projekt będzie rentowny, tj. że zapewni satysfakcjonującą stopę zwrotu.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw został przekazany przez Ministra Energii w dniu 2 lutego 2018 r. do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Poniżej link do projektu ustawy: