Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministertstwo Rozwoju, Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego opublikowała w listopadzie br. Sprawozdanie specjalne Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) nr 24/2016, które dotyczyło pomocy publicznej w Polityce Spójności. ETO skontrolował i przeanalizował, czy Komisja Europejska powzięła wystarczające kroki w celu zidentyfikowania przyczyn naruszania przepisów o pomocy publicznej w perspektywie finansowej 2007-2013 oraz czy działania KE przyczyniają się do wzmacniania
zdolności samej Komisji i Państw Członkowskich UE do zapobiegania występowania dalszych błędów, ich wykrywania i korygowania.
Szczegółową analizą objęto głównie lata 2010-2014, a kontrole realizowane były m.in. w Polsce. Mając na uwadze wnioski z wyników kontroli ETO,zwracamy uwagę na relatywnie wysoki poziom błędów stwierdzonych w projektach objętych pomocą publiczną (21% projektów realizowanych w ramach EFRR/FS, 8% projektów realizowanych w ramach EFS) oraz na fakt, że w 32% stwierdzonych błędów dotyczących pomocy publicznej, miały one wpływ finansowy na kwotę środków przyznanych na realizację projektów z budżetu UE i w istotnym stopniu złożyły się na poziom błędu szacowany przez ETO w obszarze Polityki Spójności.
Wykryte błędy dotyczyły w szczególności:
- zbyt wysokiego poziomu intensywności pomocy,
- braku spełnienia efektu zachęty,
- niewykrytej pomocy publicznej lub braku notyfikacji,
- nieprzestrzegania wymogów w zakresie monitorowania lub spełnienia wymogów formalnych (np. IZ uznawała duże przedsiębiorstwo za MŚP i przyznawała mu nienależną premię).
Bezpośrednim efektem Sprawozdania specjalnego będzie m.in. zwiększona częstotliwość kontroli w zakresie pomocy publicznej przeprowadzanych przez Komisję Europejską, która zobowiązała się uwzględnić w planach kontroli wnioski i rekomendacje ETO. W związku z tym zachęcamy do zwracania szczególnej uwagi na projekty objęte pomocą publiczną lub w stosunku do których istnieje prawdopodobieństwo jej wystąpienia, oraz wdrożenie stosownych działań mających na celu wyeliminowanie ryzyka wystąpienia błędów związanych ze stosowaniem zasad udzielania pomocy państwa.