Zamówienia publiczne odgrywają kluczową rolę w procesie wdrażania inwestycji, a także stanowią nieodłączną część europejskiego wspólnego rynku, reprezentując nie mniej niż 19% unijnego PKB. Po sukcesie pierwszego wydania wytycznych dla praktyków zamówień publicznych, które zostało pobrane ponad 70 tysięcy razy, Komisja Europejska przedstawia wersję uaktualnioną o najnowsze rozwiązania europejskiej legislacji.
Publikacja umożliwi pełne wykorzystanie możliwości płynących ze skorygowanych dyrektyw dotyczących zamówień publicznych z 2014 roku. Celem Komisji Europejskiej jest ograniczenie biurokracji i rozwój internetowych rozwiązań, ułatwiających udział w przetargach niewielkim przedsiębiorstwom, a także dążenie do preferowania firm społecznie odpowiedzialnych i ich innowacyjnych, przyjaznych środowisku produktów.
Wytyczne pomogą Ci w zidentyfikowaniu i unikaniu tzw. obszarów potencjalnego ryzyka, które są głównym źródłem popełnianych błędów i nieprawidłowości pojawiających się przy zarządzaniu europejskimi funduszami.
Stosując wytyczne nie tylko zapewnisz sobie prawidłowe i transparentne działanie, ale również pomożesz podnieść efektywność zamówień publicznych, poziom uczciwej konkurencji oraz jakość inwestycji, na czym skorzystamy wszyscy – od administracji publicznej, poprzez zaangażowane firmy, aż po ostatecznych beneficjentów projektów.
"Zamówienia Publiczne – Porady dla osób odpowiedzialnych za udzielanie zamówień publicznych dotyczące unikania najczęstszych błędów popełnianych w projektach finansowanych z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych" to:
- praktyczne porady,
- szereg dobrych praktyk,
- rzeczywiste przykłady,
- wyjaśnienia dla konkretnych tematów,
- studia przypadków,
- szablony,
- przydatne linki,
ale przede wszystkim:
- opis najczęściej popełnianych błędów wraz z poradami, jak ich unikać.
Poradnik zostanie przetłumaczony na wszystkie urzędowe języki UE. Na razie dostępna jest jedynie wersja anglojęzyczna, którą znajdziecie Państwo poniżej lub na stronie www.ec.europa.eu
Źródło: Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020