Od 6 maja 2015 roku w siedzibie Biura Związku Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego trwa audyt desygnacyjny prowadzony przez inspektorów Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.
Szczegółowej analizie audytorów poddawane były dotychczas wszystkie dokumenty regulujące funkcjonowanie zarówno Związku, pełniącego w obecnej perspektywie funkcję IP ZIT, jak i Biura Związku. Weryfikacji podlegały m.in. Statut Związku, Porozumienie zawarte między IZ RPO WSL a IP ZIT, uchwały Zarządu Związku oraz Walnego Zebrania Członków Związku, a także zarządzenia organizacyjne, w tym regulamin organizacyjny Biura Związku.
Ustalenia i zalecenia powstałe w wyniku kontroli zostaną zawarte we wstępnym sprawozdaniu z audytu desygnacyjnego. W odpowiedzi na to sprawozdanie, należy przesłać Instytucji Audytowej informację o tym, jakie działania naprawcze zostaną podjęte oraz w jakim terminie. O wdrożeniu wydanych zaleceń audytowana jednostka niezwłocznie informuje audytora, który przeprowadza audyt sprawdzający stan wdrożenia wydanych zaleceń.
Sprawozdanie i opinia z przeprowadzonego audytu przekazywane są Komitetowi ds. desygnacji, który dokonuje ich rekomendacji ministrowi właściwemu ds. rozwoju regionalnego.
Desygnacja jest udzielana przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
Ministerstwo Rozwoju w dniu 28 lipca 2016 r. udzieliło desygnacji dla systemu zarządzania i kontroli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Na podstawie badania audytowego, przeprowadzonego przez Generalny Inspektorat Kontroli Skarbowej stwierdzono, że Instytucja Zarządzająca, pełniącą również funkcję Instytucji Certyfikującej, wyznaczana do realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-202 spełnia kryteria desygnacji dotyczące wewnętrznego środowiska kontroli, zarządzania ryzykiem, działań związanych z zarządzaniem i kontrolą oraz monitorowania, określone w załączniku XIII do rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.