W maju 2014 r. Zarząd Związku powołał Grupę roboczą ds. zasad wyboru projektów. Prowadziła ona prace nad zasadami oceny projektów planowanych do realizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WSL 2014-2020. Wszystkie propozycje rozwiązań były przedmiotem uzgodnień pomiędzy Związkiem a IZ RPO WSL 2014-2020.
Więcej nt. kryteriów oceny projektów ZIT, zarówno strategicznej jak i merytorycznej.
Uchwałą Zarządu Związku nr 14/2015 z dnia 30 czerwca 2015 r. Grupa robocza została rozwiązana. Dalsza bowiem realizacja zadań związana z wyborem projektów w ramach ZIT odbywać się będzie poprzez współpracę z Gminnymi i Powiatowymi Koordynatorami ZIT.
Do głównych zadań Koordynatorów ZIT należy:
- Obsługa i bieżące wsparcie działalności Członków Zarządu Związku, w tym proponowanie projektów stanowisk i uchwał
- Koordynacja działań komórek i jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy/Starostwa Powiatowego zaangażowanych we wdrażanie ZIT w celu prawnego i poprawnego działania w strukturach ZIT,
-
Współpraca z innymi Gminnymi/Powiatowymi Koordynatorami ZIT Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego w zakresie prawidłowego przygotowania i realizacji ZIT w tym w szczególności zaangażowanie w:
- organizację spotkań podregionalnych,
- prace nad listami projektów i ich aktualizacją,
-
Współpraca z Biurem Związku Subregionu Centralnego w zakresie jego zadań:
- sprawozdawczości projektowej,
- ewaluacji i monitoringu Strategii ZIT,
- przygotowywania sprawozdań, zestawień i raportów z realizacji zadań i osiąganych wskaźników ZIT na terenie gminy i podregionu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ZIT,
- koordynacja przygotowania i realizacji w gminie/powiecie projektów kwalifikujących się do wsparcia w ramach ZIT, zgodnie z założonym harmonogramem realizacji,
- związanych z przygotowywaniem ewentualnych sprawozdań kwartalnych wg stanu na ostatni dzień kwartału oraz sprawozdań rocznych wg stanu na 31 grudnia z realizacji zadań niniejszej umowy i przekazywania ich do Biura Związku Subregionu Centralnego celem uwzględnienia ich w sprawozdaniach okresowych/rocznych składanych przez Związek do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
- Udział w cyklicznych spotkaniach Gminnych Koordynatorów ZIT oraz grup roboczych działających przy Zarządzie Związku Subregionu Centralnego, których zakres tematyczny związany jest z zakresem projektów Gminy/Powiatu, zaplanowanych do realizacji w ramach ZIT.
-
W miarę możliwości podejmowanie inicjatyw, działań promocyjnych oraz działań upowszechniających cele zastosowania ZIT w Polsce:
- sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji pomiędzy gminami/powiatami wchodzących w skład Związku,
- promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych Związku,
- zwiększenie wpływu miast i powiązanych z nimi obszarów funkcjonalnych na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności.
Gminni Koordynatorzy ZIT
- Stanisław Korman – Miasto Bytom
- Katarzyna Jurczak-Klocek – Miasto Dąbrowa Górnicza
- Violetta Koza – Miasto Gliwice
- Iwona Bieniek – Miasto Katowice
- Sylwia Zaborowska-Puzoń – Miasto Lubliniec
- Katarzyna Urbanek – Miasto Mikołów
- Łukasz Smoła – Miasto Ruda Śląska
- Magdalena Faracik-Nowak – Miasto Siemianowice Śląskie
- Agnieszka Walczak – Miasto Sosnowiec
- Jarosław Wasążnik – Miasto Tarnowskie Góry
- Bożena Nowak – Miasto Tychy
- Grażyna Szczepańska-Wabnic – Miasto Zabrze
Powiatowi Koordynatorzy ZIT
- Aneta Praszkiewicz – Powiat Będziński
- Michał Sachs – Powiat Bieruńsko-Lędziński
- Joanna Piktas – Powiat Gliwicki
- Joanna Komendera-Niemczyk – Powiat Pszczyński