Instrument terytorialny
ZIT Subregionu Centralnego
Oś priorytetowa
7. Regionalny rynek pracy
Działanie
7.1. Aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu
Poddziałanie:
7.1.1. Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych – ZIT
OGŁOSZENIE O KONKURSIE W RAMACH RPO WSL 2014-2020
Wojewódzki Urząd Pracy z siedzibą w Katowicach ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice jako Instytucja Pośrednicząca Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 ogłasza konkurs nr RPSL.07.01.01-IP.02-24-055/18 w ramach Osi Priorytetowej VII Regionalny rynek pracy, Działania 7.1 Aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, Poddziałania 7.1.1 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych – ZIT Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.
Informacje o konkursie
Terminy:
- Termin, od którego można składać wnioski – 30.05.2018 r. (od godziny 0:00:00).
-
Termin, do którego można składać wnioski - 28.06.2018 r. (do godziny 12:00:00). Konkurs nie jest podzielony na rundy konkursu.
IOK nie przewiduje możliwości skrócenia terminu składania wniosków o dofinansowanie. - Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu oraz orientacyjny czas trwania oceny projektów to LISTOPAD 2018 r.
Uwaga! Planowana zmiana przedłużenia terminu naboru - do 30.07.2018 r.
Data aktualizacji: 21.06.2018 r.
Wnioski złożone po upływie terminu zamknięcia naboru będą pozostawione bez rozpatrzenia.
Miejsce i sposób składania wniosków
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej na formularzu wniosku aplikacyjnego utworzonego za pomocą Lokalnego Systemu Informatycznego (LSI 2014) https://lsi.slaskie.pl
Wypełniony wniosek o dofinansowanie należy przesłać w formie elektronicznej w formacie PDF do Instytucji Organizującej Konkurs
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
z wykorzystaniem:
- Platformy e-Usług Publicznych SEKAP dostępnej pod adresem https://www.sekap.pl (Katalog usług » Rozwój regionalny » Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020), lub
- Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP dostępnej pod adresem http://epuap.gov.pl z wykorzystaniem Pisma ogólnego do podmiotu publicznego.
Kto i na co może składać wnioski?
Przedmiotem konkursu jest wybór do dofinansowania projektów spełniających kryteria, które wśród projektów z wymaganą liczbą punktów uzyskały kolejno największą liczbę punktów w obszarze interwencji, związanych ze zwiększeniem możliwości zatrudnienia osób powyżej 30 roku życia (od dnia 30 urodzin) poszukujących pracy i pozostających bez pracy, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców obszarów rewitalizowanych ZIT Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.
Grupę docelową/ostatecznych odbiorców wsparcia stanowią:
Osoby powyżej 30 roku życia (od dnia 30 urodzin):
- bezrobotne,
-
nieaktywne zawodowo
zwłaszcza te należące co najmniej do jednej z poniższych, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy grup:
- osoby powyżej 50 roku życia;
- kobiety;
- osoby z niepełnosprawnościami;
- osoby długotrwale bezrobotne;
- osoby o niskich kwalifikacjach.
Z wyłączeniem osób odbywających karę pozbawienia wolności.
Kto może składać wnioski?
W odniesieniu do typów operacji 1-3:
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie realizacji projektów w ramach konkursu są wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), w tym:
- agencje zatrudnienia;
- instytucje szkoleniowe;
- instytucje dialogu społecznego;
- instytucje partnerstwa lokalnego;
- Lokalne Grupy Działania.
W odniesieniu do typu 4 operacji:
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie realizacji projektów w ramach konkursu są wyłącznie podmioty prowadzące agencje zatrudnienia oraz podmioty, o których mowa w art. 18c ust. 1 pkt 2i 3 oraz ust. 2 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, po uzyskaniu akredytacji, o której mowa w art. 36 a ust. 4 pkt 2 wskazanej ustawy.
O dofinansowanie mogą aplikować wnioskodawcy, których projekty będą realizowane na terenie Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
W ramach konkursu Wnioskodawcy/Projektodawcy mogą składać wnioski na niżej wskazane typy operacji:
1. Instrumenty i usługi rynku pracy służące indywidualizacji wsparcia oraz pomocy w zakresie określenia ścieżki zawodowej (obligatoryjne):
- identyfikacja potrzeb osób pozostających bez zatrudnienia oraz diagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy;
- kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby lub poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej, w tym podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji zawodowych.
2. Instrumenty i usługi rynku pracy skierowane do osób, u których zidentyfikowano potrzebę uzupełnienia lub zdobycia nowych umiejętności i kompetencji, w tym m.in.:
- nabywanie, podwyższanie lub dostosowywanie kompetencji i kwalifikacji, niezbędnych na rynku pracy w kontekście zidentyfikowanych potrzeb osoby, której udzielane jest wsparcie, m.in. poprzez wysokiej jakości szkolenia.
3. Instrumenty i usługi rynku pracy służące zdobyciu doświadczenia zawodowego wymaganego przez pracodawców jak i przedsiębiorców, w tym m.in.:
- nabywanie lub uzupełnianie doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu, m.in. poprzez staże i praktyki , spełniające standardy wskazane w Europejskich Ramach Jakości Praktyk i Staży oraz w Polskich Ramach Jakości Staży i Praktyk;
- wsparcie zatrudnienia osoby pozostającej bez zatrudnienia u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy, stanowiące zachętę do zatrudnienia, m.in. poprzez pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia dla osób, u których zidentyfikowano adekwatność tej formy wsparcia, refundację wyposażenia lub doposażenia stanowiska (wyłącznie w połączeniu z subsydiowanym zatrudnieniem).
4. Działania EURES związane z bezpośrednim świadczeniem usług dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo i pracodawców:
- pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES obejmujące działania, o których mowa w art. 36 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz inne usługi świadczone w ramach tej sieci, określone w przepisach Unii Europejskiej.
Podejmowane w ramach Poddziałania 7.1.1 przedsięwzięcia mogą stanowić dopełnienie kompleksowego programu rewitalizacji podejmowanego na obszarze zdegradowanym, co oznacza, że projekty w ramach Poddziałania 7.1.1 mogą stanowić uzupełnienie przedsięwzięć rewitalizacyjnych w ramach opracowanych PR oraz powinny wpisywać się w Strategię ZIT – Subregionu Centralnego.
Kryteria wyboru projektów
Załącznik nr 3 do SZOOP (uchwalony przez Zarząd Województwa Śląskiego w dniu 24 kwietnia 2018 r.) w zakresie przedmiotu konkursu.
Finanse
[1] Wartość tą określa kryterium dostępu, które jest weryfikowane wyłącznie na etapie oceny formalno-merytorycznej wniosku oraz przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Kryterium to nie podlega dalszej weryfikacji na etapie realizacji projektu i nie podlega w tym zakresie kontroli.
|
Inne ważne informacje
Środki odwoławcze przysługujące Wnioskodawcy
Szczegółowe informacje odnośnie procedury odwoławczej dostępne są w Rozdziale 5.2 Regulaminu konkursu.
Informacje na temat konkursów/rundy konkursu można uzyskać:
- pod numerem telefonu: +48 32 757 33 11,
- za pośrednictwem poczty elektronicznej: efs@wup-katowice.pl,
- w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w Regionie
Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się w Regulaminie konkursu nr RPSL.07.01.01-IP.02-24-055/18, który jest dostępny na stronie internetowej Instytucji Organizującej Konkurs pod adresem http://rpo.wup-katowice.pl, http://rpo.slaskie.pl oraz na portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl.